Tre snarlika modeller.
Polykroma, handmålade motiv av fåglar, blomster och insekter mot vit fond, förgylld dekor.
Skålens diameter ca 12,5 cm exkl hänklar, fatets diameter 17 cm.
Stämplade av två olika tillverkare.
Medföljer utöver dessa tolv, en skål utan fat och ett lagat par bestående av en skål och ett fat.
Åldersrelaterat slitage.