Höjd 14 cm
Åldersrelaterat slitage. Kraftiga repor på grund av användning. Mynningspåklipp med gammalt nagg
Signe Persson-Melin
Glas under tre sekler, Allan Nilsson, Åmålstryck 2007, liknande sigill sid 49.
Jöran pilgren (adlad Adelsteen) 1692-1762