Lars Håkansson, dosor 2 st sterling silver signerade Malmö 1983 och 1998 bok medföljer
höjd 4-6 cm, total vikt 210 gram
Bruksslitage. Repor.
Signe Persson-Melin
Håkanssons föremål har ofta starkt arkitektonisk prägel. Många gånger använder Håkansson sig av det mindre formatet i sina olika corpus-arbeten, gärna olika typer av dosor.