Lars Håkansson, skrin sterling silver Malmö 1993 bok medföljer
8,5x7,5x6 cm, vikt 336 gam
Bruksslitage. Repor.
Lars Håkansson, född 1948. Utbildad vid Konstindustriskolan i Göteborg, nuvarande HDK. Medlem i Nutida Svenskt Silver och sedan många år verksam i Höör, Skåne.
Håkanssons föremål har ofta starkt arkitektonisk prägel. Många gånger använder Håkansson sig av det mindre formatet i sina olika corpus-arbeten, gärna olika typer av dosor.