Göran Malmvall, tillskriven, hörnskåp, Karl Andersson & Söner, 1900-talet mitt.
Massiv furu. Överdel samt underdel med varsin skåpdörr med bakomvarande hylla. Bredd från hörn till höjd 90, djup ca 60, höjd 168 cm.
Ställvis slitage. Fläckar. Vissa skador och svärtade märken på ena foten samt list. Nyckel saknas.