Gio Ponti, kanna, glas, Venini, Murano, Italien, 1950-tal, modell 909.
Vertikala ränder i rött och grönt glas, hänkel i klarglas, etsad rak stämpel venini murano ITALIA, höjd 21,3 cm.
Några små repor, smuts invändigt.
Jfr Catalogo blu, fols 211, 212