Börge Lindau, karmstol, "Suellen-Masur", ed. 1/3 prototyp, Blå Station, 1990.
Benställning av svartlackerad metall, karmar i mässing. Välvd rygg fanérad med masurbjörk, läderklädd sits i laminerad bok. Signerad "Prototyp Suellen-Masur 1/3 Maj 90 9007 BLÅ" samt stämpelmärkt. Sitthöjd 44, höjd 94 cm.
Smärre slitage. Märken. Smärre fläckar.