Ingegerd Beskow, Blomsterstilleben
Signerad Ingegerd Beskow. Duk 46,5 x 38 cm.
Krackelyr.
Ingegerd Beskow föddes 1887 i Uppsala. Hon studerade först för Carl Wilhelmson vid Valands konstskola i Göteborg, sedan i Paris för bland andra Henri Matisse. Carl Wilhelmson målade en studie av Ingegerd Beskow som finns på Thielska Galleriet i Stockholms.
Ingegerd Beskow var ättling till Carl von Linné och gift med landshövdingen August Beskow. Bosatt i Länsresidenset i Växjö, där väggfälten ovanför dörrarna i matsalen pryds av målningar från olika delar av länet. Hon målade blomstermotiv och landskap, ofta med motiv från Stockholm, Uppsala, Skåne, Växjö och Västkusten. Färgerna är ofta dämpade och svala.
Beskow målade blomstermotiv och landskap, ofta med motiv från Stockholm, Uppsala, Skåne, Växjö och Västkusten. Färgerna är ofta dämpade och svala. Ingegerd Beskow är representerad vid bland annat Kalmar konstmuseum och Smålands museums i Växjö.