Uno & Östen Kristiansson, takkrona, "Taklampa 587/Cylinder Ringkrona" Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft.
Taklampa från Luxus med stomme av ek med skärmar av plast. Diameter 86, höjd på cylindrar 20 cm
Ställvis slitage. Fläckar. Ej funktionstestad.