Uno & Östen Kristiansson, taklampor, ett par, modell 506, Luxus, Vittsjö, 1960-tal.
Konformad skärm fanerad med palisander. För en ljuspunkt vardera. Bär tillverkarens etikett. Diameter 26,5, höjd 41 cm.
Ej funktionstestade. Smärre slitage. Ställvis blekt. Märken, smärre fläckar.