Klingan märkt E Svalling Mölntorp. Förgyllt mässingsfäste. Eneggad klinga med två blodsränder samt graverad med bladornament, lilla riksvapnet och en strålade stjärna. Samt "Fäderneslandet". Längd 98 cm. Svart stålbalja samt portopé.
Åldersrelaterat slitage. Klingan något anlupen.