Kopp med fat, porslin. Troligen Tyskland, 1800-tal.
Målad polykrom och förgylld dekor, centralt motiv av elegant dam klädd i renässanskläder hållandes en fågel. Koppens höjd 12 cm. Diameter of dish 18,5 cm.
Slitage.
Proveniens
From the Collection of Inga-Lill and Nils Hultmark.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.