P-stämplad klinga med smedstämplar. Svärtat järnfäste med kavellindning av mässingstråd. Längd 109 cm.
Åldersrelaterat slitage. Kompletterad troligen lagad/förlängd.
From the Collection of Forrester Nils and Inga-Lill Hultmark, Torps Egendom, Västergötland.