Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, soffa/dagbädd, France & Son, Danmark, 1900-talets mitt.
Stomme av teak med gavlar i rotting. Lösa plymåer i rygg och sits med brun textilklädsel. Brickmärkt. Längd 163, djup 73, sitthöjd 42, höjd 74 cm.
Ställvis slitage. Märken. Fläckar. Instabil.