Maggie Wibom, fat och vas, Stockholms Keramik, 1940-tal, signerade och en daterad 1946.
Polykromt glaserat lergods. Fatet med dekor av fiskar och vasen med dekor av blommande träd. Signerade MW respektive MWibom 1946. Fatets diameter 35, höjd 20 cm.
Krackelyr. Obetydligt ytslitage.
Keramikern och skulptören Maggie Wibom (1899-1961) grundade och drev firman Stockholms Keramik 1938-50.