Sylvia Leuchovius, väggur, stengods, Rörstrand.
Fodral av stengods glaserat i grönt med reliefdekor av vita fåglar omgivna av blad. Signerad R S Leuchovius. 26 x 36, djup 8,5 cm. Nyckel finns.
Smärre ytslitage. Ej funktionstestad. Något otydlig signatur. Nagg.