Kupa med etsad dekor av blommor, bladverk och trollsländor. Sekundär kupa av matterat glas. Signerad Glössner - co - Hegewald. Fyra ljuspunkter. Höjd 50, diameter 54 cm.
Skärmar med obetydligt ytslitage och enstaka mikronagg på kanten. Ej funktionstestad.