Ett par ovala sockerskålar med uppsvängda hänklar, lock med kotteknopp, gallerförsedd fot med kulfötter. Även locken med stämplar. Höjd 22,5 cm, längd 21 cm. Vikt totalt 1249 g.
Smärre slitage. Locken med sneda knoppar. Ett litet hackmärke. Den ena står något ojämnt.