Ett par vinkannor med vängda hänklar, lock med tumgrepp, pip, graverad dekor av fåglar och växter, på locket graverat vapen. Rutslipat glas.
Silvermonteringarna ett par, båda stämplade 1880, även lockens insida, en av glaskarafferna utbytt och snarlik. Höjd 27-28 cm.
Nagg.