Johan Rohde, skål på fot, sterlingsilver, Firma Georg Jensen, modell 42B, efter 1945.
Oval form med bladhölstrat ben avslutat i flerhörnig fot. Svenska importstämplar samt stämplad 'GEORG JENSEN DENMARK STERLING 42 B'. Höjd 5,5, längd 12,5 cm. Vikt 115 gram.
Smärre bruksslitage.