Så kallat risporslin med dekor i underglasyrblått och emaljfärger. Motiv av blomsterornament, drakar jagandes den flammande pärlan, lotusblommor och fladdermöss. Tekannan, sockerskålen med Guangxus märke.
Bestående av:
Tekanna (höjd 11 cm)
mjölkkanna (höjd 10,5 cm)
sockerskål med lock (höjd 12 cm)
11 tekoppar på fat (höjd 7 cm, fatens diameter 14 cm.)
12 assietter.
En skadad tekopp på fat medföljer.
Slitage. Nagg. Tre koppar med sprickor. En assiett med äldre lagning. Tekopp med skadat öra medföljer.