Sigillmärke i botten. Konturerat brätte. Celadonglasyr samt dekor i underglasyrblått med motiv av fladdermöss och lyckobringande symbol. Diameter 26,5 cm.
Bruksslitage, smärre repor.
Proveniens
With label from the Antique dealer Nils Nessim.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.