sk. Brudrya märkt HETA TOMANT.
Mittfältet med motiv av livets träd samt bården med rektangelornamentik.
Enligt familjens uppgifter vävdes ryan av Heta Tuomaantytär på 1870-talet. (Historia beskrivningen medföljer).
Åldersrelaterat slitage. Skador. Lagningar. Saknar ställvis lugg. Delvis förstärkt och lagad.