Dubbelsidig. Datumet 1839 och brudens initialer MMT står högst upp i den centrala delen. Det centrala området är med livets träd, hjärtan och kors. Den dubbla dekorativa ramen är omgiven av snedrutor och den yttre kanten av en diagonal ränder.
Åldersrelaterat slitage. Skador. Ställvis nedsliten lugg. Blekt. Lagningar.