På vänster sida av det centrala motivet står brudparet och till höger datumet 1927 och initialerna ES. Ovan och nedanför det centrala motivet finns blommande fruktträd. Bården har rätvinkliga och vertikala rutor.
Åldersrelaterat slitage. Skador. Vävd av två delar. Kantskador. Lagningar.
Jämför Saarijärvi ryor illustrerade i boken "Finlands Ryor, textilhistorisk undersökning", U.T Sirelius, förlag Otava, färgplanscher XXVII - XXXIII.