Datumet 1927 står i nedre delen av det centrala fältet. Blå botten dekoreras av korsmönster sicksack ränder.
Ursprungligen var blått dyrt och inte lätt åtkomligt. Men år 1929 var den mer tillgänglig.
Bakstycket förstärkt. Luggen aningen blekt. Åldersrelaterat slitage. Smärre skador.