Rya, allmoge, Finland daterad 1959-1796 efter Punkalaiduin modell. Ca 164 x 125 cm.
Upprepning. Datumen 1959 - 1796 står högst upp i den centrala delen. Mittpartiet dekorerad med tulpaner och palmetter. Smala ränder och trianglar i bården. Bakstycket märkt med vävaren Vieno Orlows namn.
Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.