Walter Bengtsson, skulptur, grönpatinerad brons, monogramsignerad WB och daterad -58.
Uggla. Höjd 148,5 cm, längd 42 cm, bredd 36 cm.
Ytsmuts, avnött patinering, strödda fläckar i patineringen, sprickor vid ugglans hals och vid fästet till fötterna, ställvisa missfärgningar, rester av fågelspillning, rester av mossa, smärre strödda skrapmärken över hela ytan.
Har stått utomhus.