Siri Rathsman, olja på duk, signerad och daterad 1937.
Fantasi vid kusten. 72,5 x 90,5 cm.
Ytsmuts. Fåtal fläckar. Annars god kondition.
Stockholms Auktionsverk, 2012.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.