Runt fat med dekor i form av vindruvsklasar. Centralt sittande putto med vindruvsklase i handen och vinbladskrans kring huvud och liv. Tre kulfötter. Total diameter 35 cm, höjd ca 11,5 cm. Vikt 1371 g. Finska kontrollstämplar Helsingfors 1935.
Smärre slitage. Repor.