Pekka Piekäinen, tekanna, silver, Tarkiainen, Helsingfors 1985.
Längd ca 23 cm, höjd 14,5 cm. Vikt 597 g. Stämplad PP.
Obetydligt slitage. Helhetsintrycket är gott.
Tekanna av samma modell fotograferad för boken "Hopeaa Silver Design Pekka Piekäinen", Kari Tarkiainen, Vientipaino oy, Helsingfors, sidan 86.