Karin Björquist, vaser, 3 st, stengods, Gustavsberg.
Två stämpelmärkta Gustavsberg Karin samt med studiohanden, en signerad Karin B samt med studiohanden. Cylinderformad konande, rund med indragen smal hals, samt mindre vas med indragen mynning. Glasyr i brunsvart, beige och blågrön. Höjd 8-20 cm.
Den större cylinderformade med kantnagg.