Sten Blomberg, fåtölj, Swedish modern, Meeths Göteborg, 1940-tal.
Helstoppad fåtölj med knapphäftad rugg. Hög svängd rygg. Ben av björk. Sitthöjd ca 40, bredd 77, höjd 105 cm.
Senare klädsel. Ställvis något slitage. Smärre fläckar.
Modellen utställd i Meeths monter på ”Vi Möblera” på Röhsska Museet Göteborg 1944.