Bordslampa, modell 29595, Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra kvartal.
Märkt under fot NK 29595. Skärm i lackerad metall, lampfot i metall och trä, diameter 38, höjd 49 cm.
Märken, något sned. Smärre färgbortfall. Ej funktionstestad.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer