Tomas Anagrius, skålar, 2 st, lergods, Kvidinge, 1970-tal.
Två skålar med blank glasyr i bruna toner, dekor av blommor, djupstämplade T. Anagrius Kvidinge, den större signerad Tomas Anagrius och daterad -76. Diameter 30-34, höjd 9-19 cm.
Smärre ytslitage. Enstaka glasyrmistor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.