"Helsheborch - Lunden - Elbogen - Landeskron". Ca 34 x 48 cm. Latinsk text på baksidan med nr 29.
Åldersrelaterat slitage. Smärre reva i marginalen, övre vänstra hörnet. Smärre kantslitage. Gulnat. Sedvanligt mittveck. Oramad.
Ur: Civitates orbis terrarum. Liber quartus Urbium Praecipuarum totius Mundi, 1572-1618.
Fyra skånska städer i fågelperspektiv, 1570-80-tal: Helsingborg, Lund, Malmö & Landskrona