Joan & Cornelius Blaeu, karta Hertigdömet Uppland, kopparstick, Amsterdam 1600-talets mitt
'Ducatus Uplandia'. I trycket dedikation till Jacob de la Gardie, samt dennes vapen. Ca 38 x 49 cm. Ställvis handkolorerat.
Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar. Sedvanligt mittveck. Mjuka hanteringsveck. Oramad.
Utförd till och publicerad i 'Atlas mayor'. 1659 var volymerna rörande norra Europa, Östeuropa och England klara. 1672 förstörde en brand Blaeus verkstad i Amsterdam. T ex så blev den spanska upplagan blev aldrig komplett.