Runt bord av ek och ekfanér, på fyrdelad centralfot, med 3 iläggsskivor, 50 cm vardera. Märkt AB Eriksson & Söner Möbelsnickeri Vrena. Längd 130-280 cm. Bredd 130 cm. Höjd 73 cm.
Något slitage. Fläckar. BRännmärken på bordsskivan samt på en iläggsskiva. Smärre fanerskador.
AB Eriksson & Söner i Vrena har länge tillverkat Josef Franks möbler för Firma Svenskt Tenn.