6 st fruktknivar, längd 16,5 cm, Kultakeskus Tavastehus 1930.
Skål på tre tassfötter, diameter 21,5 cm, Hjalmar Salo Tavastehus 1931.
Tesil, invändigt förgylld, diameter 6 cm, Juho Tepponen, Helsinki 1922.
Knivarna med monogramgravering, skålen med gåvogravering undertill. Skålen med ådersrelaterat slitage.