Kaffeservis från 1900-talets början med handmålad dekor av vallmo och slingrande blad.
Bestående av:
1 uppläggningsfat, diameter 27,5 cm.
2 underfat, diameter 8-16 cm.
1 kaffekanna med lock, höjd 21 cm.
1 sockerskål med hänklar och lock, bredd 12,5, höjd 10,5 cm.
1 fat, diameter 19 cm.
5 kaffekoppar med fat, koppens höjd 5, fatets diameter 13,5 cm.
4 fat, diameter 13,5 cm medföljer.
Ställvis ytslitage. Mindre fotringsnagg. Två medföljande fat med nagg. En kaffekopp med spricka.