Kandelabrar, ett par, silver, Turkiet, 1920-30-tal.
Kandelabrar på rund fot, rikt dekorerade med blommor och blad. Två ljusarmar vardera samt en centralt placerat ljushållare. För tre ljus vardera. Höjd 40,5 cm. Bredd 33 cm. Total vikt: ca 2543 gram.
Smärre slitage. En ljusmanschett bucklig.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.