Tekanna samt invändigt förgylld sockerskål och mjölkkanna. Blomstermotiv och fågel. Tekannan med lock på gångjärn, svärtad knopp och hänkel. Tekannans längd 24,5 cm, sockerskålens längd 19 cm, mjölkkannans höjd 8 cm.
Totalvikt 876 g.
Något åldersrelaterat slitage.