Med randmönster. Broderade monogram i hönen. En duk: ca 225 x 162 cm. Andra duken ca 220 x 184 cm. Servetterna: ca 78-83 x 68-74 cm. Varav två av servetterna med ett smalare randmönster än övriga.
Ena duken med skador och lagningar på ena kortsidan. Andra duken med lagningar och skador i båda kortändar, samt några hål. några servetter med skador/hål. Fläckar.