Achille & Pier Castiglioni, golvlampa, "Arco" för Flos, Italien 1900-talets senare del.
Bas av vit marmor med svängd ljusterbar arm av i metall. Höjd ca 240 cm, etikettmärkt i skärm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Ej funktionstestad. Nagg. etikett något bortriven. Något slitage på stång