Steen Kepp, lockurna/skulptur signerad
Rökt lera (terre enfumée), höjd 23 cm
Obetydligt ytslitage.
Steen Kepp är danskfödd keramiker och grafiker. Från år 1972 utbildade han sig i vid Konstakademin i Nice och sedan i Vence hos litografen Pierre Chave. 1972-1977 vistades Kepp i Japan och arbetade bland annat för Takeo Suto och Tsuneo Narui i Mashiko. Steen Kepp skaffade sig så småningom en verkstad i byn La Borne i Frankrike. Än idag har han, tillsammans med en kollega, kvar en verkstad i byn. År 1986 flyttat Steen Kepp till Sverige och fortsätter sin keramiska resa.