Florence Knoll, soffa, "Parallel Bar", Knoll, möjligen licenstillverkad av Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal.
Underrede av förkromat stål. Lösa dynor i rygg och sits med rosa textilklädsel. Längd 227, sitthöjd 36 cm.
Slitage. Renoverad. Senare klädsel.