Nils Möllerberg, skulptur signerad och numrerad 7, brons
"Morgon", gjutarstämpel A. Pettersson fud., höjd 97 cm
Obetydliga strödda skrapmärken.
Leo Swane, "Nils Möllerberg", Sveriges Allmänna Konstförening, 1959, jfr bild sid 124-125 och 137, motivet beskrivet s. 126-128