Olof Ahlberg, skulptur, signerad och daterad 1933. Gjutarstämpel. Brons, tot höjd 30,5 cm.
Stående pojke. Signerad Olof Ahlberg och daterad 1933. Gjutarstämpel Erik Pettersson fud. Grönpatinerad brons, höjd 29 cm (inklusive träsockel 30,5 cm).
Strödda skrapmärken. Avnött patinering. En fläck. Färg avnött på träsockeln.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.