Nils Möllerberg, skulptur, brons, signerad.
"Vattenhämterska". Signerad NM 2. Gjutarstämplar A. Pettersson Fud. Höjd 26 cm.
Helhetsintrycket är gott. Ytsmuts.
Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt sid 156-157, jfr andra versioner/storlekar av motivet avbildade halvsida sid 151 samt helsidor plansch XII resp 116.
Det fristående motivet med "Vattenhämterskan" var ursprungligen en del av skulpturgruppen "Nornorna" utförd 1941.