Gunnar Nilsson, skulptur. Signerad med monogram. Brons, höjd 42,5 cm.
Kvinnogestalt. Signerad med monogram GN. Brunpatinerad brons. Höjd 42,5 cm (inklusive stensockel 46,5 cm.).
Obetydliga strödda skrapmärken.
Något avnött patinering.
Ett nagg i stenbasen.
God kondition.